Trafik Kazası Mağdurları Haklarını Ne Şekilde Aramalıdır?

trafik kazası mağdurları, tazminat hesaplama, tazminat davası

Ülkemizde maalesef ki gün geçtikçe trafik kazalarını oldukça artmaktadır. Bu kazaların en üzücü noktası ise yaralanmaların ve ölümlerin söz konusu olmasıdır. Sadece bu olmamakla birlikte kaza sonrasında trafik kazası mağdurları veya yakınları da hak kayıpları yaşamaktadır. Ancak Ne Kadar Tazminat Alırım firması bu nokta da daha bilinçli olunması için profesyonel desteği vermektedir. Bu konuda neler yapılmasın

​Trafik Kazası Nedir Trafik Kazasının Nedenleri Nelerdir?

Trafik kazaları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yol üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla araçların olduğu ölüm veya yararlanma gibi hasarların zararla sonuçlanmasına trafik kazası olarak tanımlanmaktadır.
Trafik kazalarının birçok nedeni bulunmaktadır. Kazaların en başlıca nedenler yoldan, araçtan veya yaylardan kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ise trafik kazaların neredeyse %98’i insanlardan kaynaklı olmaktadır.

Bu sebeple kaza nedenleri;
  • Aracı yeterli öğrenemeden trafiğe çıkmak,
  • Bilinçli bir şekilde araç kullanmamak,
  • Telkin edilen süratten daha fazla kullanmak,
En başlıca sebepler arasında yer almaktadır.

Trafik Kazası Mağdurları Hakları Arama

Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. Maddesi incelendiğinden bir motorlu araç işletmesinin herhangi bir kimsenin ölümüne, geçici veya kalıcı hasarına sebep olması halinde, motorlu aracı işleten kişinin ve araca bağlı olan teşebbüs sahibi oluşan zarardan müştereken veya müteselsilen sorumlu olmaktadır.
Trafik kazasından mağdur kişiler hayattalar ise Türk Borçlar Kanunu’na göre haksız fiile karşın ilişkin olan hükümler uyarınca kendisi adına kişi maddi veya manevi olarak tazminat isteminde bulunabilmektedir. Tazminatın en büyük amacı tedavi giderleri ve kazanç kaybı gibi durumları yerine getirmektir.
Ancak bazen bu durumlar bu şekilde gerçekleşmeden daha farklı boyutlara taşınmaktadır. Bu nokta da işte Ne kadar Tazminat Alırım Firması ile tüm işlemlerinizi yerinde ve doğru bir teknik ile çözümlemiş olmaktasınız.
İçerisinde ki tazminat hesaplama seçeneği ile Ne kadar tazminat alırım formunu doğru şekilde doldurarak sizlere en makul ve uygun olan tazminat tutarını vermektedir.

Mağdurun Yakınlarının Hakları

Trafik kazaları çoğunlukla geçici hasarlarla oluşmaktadır. Ancak bazı ağır kazalar kalıcı hasarlara ve ölüm durumlarına sebep olmaktadır. Mağdur kişiler ağır bedensel hasarlara maruz kalmasıyla mağdur yakınları da maddi veya manevi tazminat isteme haklarına sahiptirler. Sorun olması halinde ise size tazminat davası açma hakları da vardır.
Bu tarz sorunlarda Ne Kadar Tazminat Alırım firması ile görüşme sağlayarak adaletli ve en uygun olan yöntemi bulabilirsiniz. Ayrıca iki tarafında hasardan minimum kayıp yaşanması için tüm gereken tüm destek gösterilmektedir.
İnsanlar bu tarz konularda haklarını savunmayı elbette ki isterler ancak durumun şokundan istenildiği gibi çözümlenemez. Bu yüzden doğru adresten temiz bir şekilde çözüm yoluna gidilmelidir. Ayrıca daha kötü sonuçların olmaması adına tüm gereken önlemler de alınmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak