iOS Cihazlarda Uygulama İzinlerini Kontrol Etmek


Gününüzde akıllı telefon kullanımı oldukça artmış bulunmakta. Akıllı telefonlarımızda kullandığımız uygulamalar ise olmazsa olmazlarımız arasında. Kimileri işlevselliği ile kimileri ise eğlence amaçlı olarak vazgeçilmezlerimiz oluyorlar. 


Hayatımızın içerisine bu kadar girmiş olan uygulamalar bizden bazı izinler talep etmekteler. Bu izinler uygulamaların işlevsel olarak kullanılması konusunda şart. Ancak bazen de bu bilgiler amaçları dışında kullanılabiliyor. Bu yazımızda bu tür durumlardan kaçınabilmeniz için uygulama izinlerini iOS cihazlarda nasıl kontrol edebileceğinize yer vereceğiz. 

Yabancı ve güvenilir bir kaynağın yaptığı araştırmaya göre en az 75 firma kullanıcılardan mobil uygulamaları sayesinde konum bilgisi başta olmak üzere bazı kişisel bilgileri talep ediyorlar. Yapılan araştırmada elde edilen bu datalar kullanım amacının dışına çıkılarak başka firmalara satıldı. İşin ciddiyetini anladığınıza göre telefonlarınızda uygulama izinlerini kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 


iOS Uygulama İzinleri Nasıl Kontrol Edilir? 

Olay bu kadar ciddi boyutlara ulaştığını gördüğünüzde basitçe uygulama izinlerş kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Uygulama izinlerini kontrol etmek için şu adımları uygulamanız gerekiyor;
  • Telefonunuzun "Ayarlar" kısmına girin. Hemen ardından "Gizlilik" sekmesine giriş yapın. 
  • Karşınızdaki sayfada telefonunuzda izin verdiğiniz seçenekler yer almaktadır. Bu seçeneklerden herhangi birine tıkladığınızda izin verdiğiniz uygulamaları görebilirsiniz. 
  • İstemediğiniz ve gereksiz bulduğunuz uygulamaların izinlerini bu şekilde kapatabilirsiniz. İstediğiniz zaman yine aynı adımlarla kolaylıkla aktifleştirebildiğinizi unutmayın.

iOS Konum İzinleri Nasıl Kontrol Edilir? 


Uygulama izinleri dışında aynı zamanda konum izinlerinizi de kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Zira en çok satılan bilgilerden birisi konum bilgileridir. Cihazının konum izinlerini kontrol etmek için şu adımları izlemeniz gerekiyor;
  • Cihazınızın "Ayarlar" kısmını açın. 
  • Ardından "Gizlilik" sekmesine geçin.
  • "Konum Servisleri" kısmına giriş yapın. 
  • Burada hangi uygulamanın ne zaman konum bilgilerine erişebildiğini görebilirsiniz. İstemediğiniz uygulamanın izinlerini kaldırabilirsiniz. 

iOS Hücresel Veri Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir? 


İnternet paketlerinizin gereğinden hızlı ve normalden daha çabuk bitmesi bazı uygulamaların gereksiz bir şekilde internet kullandığına işaret edebilir. Bu uygulamaları da gözden geçirmenizin faydası var. Uygulamalarınızın hücresel veri kullanımını görmek için şu adımları takip edebilirsiniz;
  • "Ayarlar" sekmesini açın.
  • "Hücresel" kısmına giriş yapın. 
  • Bu ekranda hangi uygulamaların interneti kullandığını görebilirsiniz. Gerekli olanları yine aynı şekilde kapatabilirsiniz. 
Genel olarak alınan tedbirler sayesinde kullanıcı gizliliğini ön plana çıkaran Apple, izinleri kontrol etmeyi de yukarıda belirttiğimiz şekilde oldukça basite indirgemiş şekilde. Sizler de bu basit adımları izleyerek telefonunuzda kişisel verilerinizin güvenliğini optimize edebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak