En İyi instagram Görüntü Oranları Nedir?


İnterner ile az çok ilgilenen herkesin bildiği üzere Instagram, en çok fotoğraf yüklenen sosyal medya platformlarından bir tanesi olmayı başarıyor. Günde belki de milyonlarca fotoğraf yüklenen bu plarformu daha başarılı bir şekilde kullanmak için bazı önerilere ihtiyacınız olabilir.


Kullanıcılar popüler fotoğraf yükleme ortamı Instagram'a fotoğraflarını yüklerken bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunların en başında ise bana göre fotoğraf oranı geliyor. Instagramda belli alanlarda farklı fotoğraf oranları kullanılıyor oluşu ise kullanıcıların akıllarını karıştırabiliyor. Peki, instagram için en iyi fotoğraf oranı hangisi?


En İyi instagram Fotoğraf Oranı Nedir?

Instagram ilk zamanlarda kullanıcılara çok düşük fotoğraf oranları vermekteydi. Ancak zamanla yapılan güncellemelerde bu fotoğraf oranları düzenli olarak arttırıldı. Instagram da farklı alanlarda paylaşılan fotoğraflarda farklı oran sınırlamaları mevcut. Bu oranlara yukarıda ki görselden erişebilirsiniz. 

Instagram şuanda güncel olarak her ne kadar iyi oranlar sunsa da çoğu zaman fotoğrafı kırpmak durumunda kalınabiliyor. Bunu Instagram üzerinden yapmak ise dolayısıyla görüntü kalitesini olumsuz olarak etkiliyor. 

Görüntü Çözünürlüğü Otomatik Ayarlanıyor

Instagram'a fotoğraf yüklerken bazı sınırlar olduğunu söylemiştik. Bu sınır fotoğraf boyutu için de geçerli. Eğer yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf yüklemeye kalkarsanız, uygulama otomatik olarak bu fotoğrafın boyutunu küçültüyor. Aynı işlem fotoğraf oranları için de uygulanıyor. 

Uygulamanın yüklenilen fotoğrafı otomatik olarak kendi sınırlarına uyarlaması elbette ki fotoğrafın kalitesini ciddi anlamda etkiliyor. Bu yüzden gerek fotoğrafın boyutu gerekse oranını farklı ortamlarda daha kaliteli bir şekilde uyarlamak en mantıklı seçenek gibi görülüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak