E-ticaret Sitelerine SEO Çalışması Yaptırmanın Faydaları

e-ticaret SEO, SEO danışmanı, Bursa SEO ajansı

SEO, günümüzde teknoloji ve internetin önemli bir hale gelmesinin ardından insan hayatına iyice girdi ve önemi de giderek artıyor. Birçok şeyin internet üzerinden olması nedeni ile firmalar da kendi kurumsal kimliklerini anlatabilmek, reklamlarını yapabilmek, ürün ve hizmet satışı gerçekleştirebilmek adına web sitelerine önem veriyorlar. Günümüzde web sitesi olmayan bir firmanın sektör içinde tutunmaması pek kolay olmuyor.

SEO Nedir?

İngilizce bir terim olan SEO, search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu’ dur. E-ticaret özellikle günümüzde oldukça büyük bir hacme sahip bir sektör haline geldi. Yaş gruplarına göre akıllı telefon kullanıp olası ihtiyaçları için internet üzerinden alışveriş yapan grupların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu neden ile firma veya özel kişilerin yaptıkları her bir ürün veya hizmet satışının potansiyel müşteriye ulaşabilmesi için yapılan çalışmaları tümüne verilen isimdir.


Arama Motorları Ne Demektir?

Kullanıcıların herhangi bir şey ararken girdikleri siteler arama motorlarıdır.
En yaygın arama motorlarına birkaç örnek vermek gerekir ise;
  • Google
  • Yandex
  • Bing verilebilir.
Arama motorlarında üst sıralamalarda yer almak için doğru SEO çalışmasının yapılması gerekir.

E- Ticaret Sitelerinde SEO çalışması

Bir e-ticaret sitesinin arama motorunda üst sıralarda olması kendisi ićin büyük avantaj getirir. Online dinamiklerin her gün değişen ve gelişen yapısında tüm siteler kendilerine iyi bir yer edinmeyi amaç edinir. İyi bir yer edinmek aynı zamanda daha çok ziyaret edilmek anlamına da gelir.Bir yarış halini alan bu durumda, kazanılması gereken hedef kitle yönünde çalışmalar yapılır. Daha çok ziyaret edilmek daha çok geri bildirim ve satış olması ile beraber daha büyük bir karlılık anlamını taşır. Bu da e-ticaret SEO durumunu daha da geliştirir.

E- Ticaret Sitelerinde SEO çalışması

Doğru ve etkin bir SEO çalışması için piyasaya hakim ve işini bilen bir SEO danışmanı ile çalışmak önemlidir. Çalışmanın ilk başında henüz temel oluşturulurken piyasada kapsamlı bir analiz yapılması önem taşır. Sektörde bulunan rakiplerin çalışmaları takip edilir ve kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile arama yapıldığının bulunması gereklidir. Bunun yanı sıra sitede her zaman güncel ve taze içeriklerin olmadı arama motorlarının ilgisini çeker. Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri; içeriklerin kesinlikle özgün olması kısmıdır.
Arama motorları uzun zamandan beri kopya içerikler ile mücadele ediyor kısacası kopya içerik üreterek hiçbir arama motorunda üst sıralara çıkmak mümkün olmuyor. Site oluşturulurken ana ve alt kategoriler konusunda iyi bir planlama yapılması da önem taşıyor.


Site Dışı SEO Çalışmaları

Site içi çalışma kadar site dışı çalışmalar da etkin bir site oluşumunda değerli bir noktayı oluşturur. Site dışı SEO çalışmaları titizlik ile yapılması gereken bir alandır. Bursa SEO ajansı tarafından güvenli ve kaliteli şekilde gerçekleştirilen bu çalışmanın barındırdığı ilk nokta doğru link inşasının yapılabilmesidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak