Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona Virüsü Korunma Yolları

Tüm dünyanın gözü şuanda Çin'den yayılmaya başlayan Corona virüsünde. Corona virüsü Çin'de 830 kişide, Avrupa ve Amerika'da ise birkaç kişide görüldü. Virüsün yayılma kaynağı Çin olsa da, ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada virüs endişe yarattı. Uzmanlar ise corona virüsünden korunma yolları hakkında halkı bilgilendirmeye başladı. 

Çıktığı bölgeden dolayı "wuhan virüsü" olarak da anılan corona virüsü, Çin'de büyük endişeler yarattıktan sonra, kendisini Avrupa'da da gösterdi. Ülkemizde ise Konya'da Çinli bir kadının grip belirtileri ile hastaneye kaldırılması halkı oldukça tedirgin bir hale getirdi.

Corona virüsü ülkemizde her ne kadar risk teşkil etmese de, uzmanlar corona ve benzeri virüs salgınlarından korunmak için alınabilecek tedbirleri listelediler. Burada amaç halkı herhangi bir telaşa sürüklemek değil, tam aksine sakin bir şekilde tedbir alınması için bilgilendirmektir. 

Corona, SARS Virüsüyle Genetik Olarak Benzer

Corona virüsü, genel olarak solunum yolu rahatsızlıklarını tetikleten bir virüs grubuna dahildir. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre corona virüsü bulaşan hastanın kesinlikle ölümle sonuçlanacağı söylentileri hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak hastalığa yatkın olan bünyelerde virüsün ölümle sonuçlanabileceği de eklenmektedir. 

Uzmanlar virüsün meydana getirdiği enfeksiyon belirtilerinin genelde hafif ve atlatılabilir olduğunu belirtmekteler. Ancak zaten bağışıklık sistemi zayıf olan ve yanında başka kronik rahatsızlıkları olan biriylerde virüsün ciddiye alınması gerektiği de söylenilmekte. 

Hayvanlardan İnsanlara Geçiyor

Corona virüsü, kendi grubunda yer alan birçok virüs gibi hayvanlarsan insanlara bulaşmaktadır. Kedilerden, develerden insanlara buluşan benzeri virüsler olduğu gibi insanlara bulaşmadan, sadece hayvanlar arasında yayılan aynı aile virüsleri de mevcuttur. 

Korunmak için Bağışıklık Sistemi Güçlendirilmeli

Corona virüsü Korunma Yolları
Corona virüsü şuana kadar Çin'de 830 kişiye bulaştı. Virüsün bulaştığı kişiler arasında sadece 26 kişinin hayatının kaybettiği gibi bir istatistik mevcut. Hayatını kaybeden bu 26 kişinin ise 65 yaş üstü ve yan olarak kronik hastalıkları olan kişiler olduğu bilinmekte. Yani virüs kesin olarak öldürüyor söylentisi doğru değil. 

Uzmanlar virüsten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin oldukça önemli olduğunu dile getirmekteler. Sürekli olarak el hijyenine dikkat etmek, öksüren veya hapşıran insanlardan özellikle toplu taşımada uzak kalmaya çalışmak alınabilecek tedbirler arasında gösterilebilir. Aynı zamanda beslenmeye ve özellikle yeterli bir şekilde C vitamini tüketimine dikkat etmenin de önem teşkil ettiğini söyleyebiliriz. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak