Clash of Clans 2019 Yılında Elde Ettiği Dev Gelir

Clash Of Clans 2019 Gelirleri

Clash of Clans ilk olarak 2012 yılında hayatımıza giriş yapmıştı. Piyasaya girdiği günden beri ilgi odağı haline gelen oyunun 2019 yılı hasılatı açıklandı. Geçen yıla göre hasılatta büyük bir artış olmasının sebebi ise oyun içerisinde 5$ karşılığında satışa sunulan bir nesne olarak görülüyor.


Bundan tam olarak 8 yıl önce hayatımıza giren mobil oyun, geçmişten günümüze milyonlarca kullanıcı tarafından severek oynandı ve oynanmaya da devam ediyor. Oyunun elde ettiği başarısı geçen sene elde ettiği kazançla biraz olsun azalmamış görünüyor.

Akıllı telefonların yeni yaygınlaşmaya başladığı 2012 yılında piyasaya hızlı bir giriş yapan Clash of Clans, 2019 yılında tam olarak 727 milyon dolar hasılat elde etti. Yabancı bir analiz şirketi olan Sensor Tower tarafından verilen bu istatistiklere göre oyunun geliştirici firması olan Supercell, en büyük 5 mobil uygulama şirketinden birisi oldu.

Supercell Gelir Tablosu

Supercell Daha Yüksek Gelirlerde Elde Etmişti

Supercell'in elde ettiği bu büyük geliri daha önceki seneler ile karşılaştırdığımız zaman, hasılatta %27'lik bir artış olduğunu görüyoruz. Şirketin 2018 yılı hasılatı ise 572 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Supercell bu sene büyük bir gelir elde etse de genel olarak tabloya baktığımızda daha yüksek gelir elde edilen yılların olduğunu da görebiliyoruz. Şirket 2014 yılında 1.6 milyar dolar, 2015 yılında ise 1.8 milyar dolarlık hasılat elde etmiş durumda. 

Clash of Clans Geçiş Ürünleri

Geçiş Ürünlerinin Başarıdaki Etkisi

Sensor Tower tarafından sunulan verilere göre 2019 senesinde elde edilen başarının en büyük sebebi, oyuna Nisan ayında eklenen 5$'lık "GoldPass" ürünleri. Şöyle ki bu ürünün oyuna eklenildiği ayın hasılatı tam 66.6 milyon dolar.  Bu geçiş ürünleri piyasaya daha çok battle-royale diye tabir edilen Fortnite, PUBG gibi oyunlar ile girdi. Ancak Supercell bu geçiş ürünlerini strateji tabanlı çevrim içi oyunu olan Clash of Clans'a çok başarılı bir şekilde entegre etti. Şirketin 2019 yılı başarısının altında yatan en büyük sebep ise bu geçiş ürünleri olarak görülüyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak