Chrome Görme Engelliler için Yapay Zeka Kullanacak


Görme engellilerin internet kullanımını kolaylaştıracak bir çok eklenti ve uygulama mevcut. Ancak bu uygulamalar maalesef görseller üzerinde işe yaramıyor. Google ise bu olaya artık bir parmak basma kararı alıyor.


İnternet sitelerinde içerikler fazlasıyla görsel öğeler içeriyor. Öyle ki bazı içerikleri görseller olmadan anlayabilmek pek mümkün olmuyor. Durum böyle olunca görme engelli insanların interneti kullanabilmeleri büyük oranda kısıtlanmış oluyor. Eskiden içerik üreticileri görsellerin altına açıklama ekleyerek bu durumu az da olsa gideriyordu. Ancak bakıldığı zaman artık çoğu içerik üreticisi bu görsel altı açıklamalara içeriklerinde yer vermiyor.

Google görme engelli kişilerin bu sorununa yapay zeka ile çözüm bulmaya çalışıyor. Geşiştirilecek sistem sayesinde görsellere otomatik olarak açıklama eklenecek. Bu sayede de görme engelli kişilerin görselleri anlama sorununa bir nebze de olsa fayda sağlanmış olacak.

Google'ın daha test aşamasında olan yapay zeka sistemi etiketler üzerine kurulacak. Şuanda 10 milyondan fazla fotoğraf başarılı bir şekilde etiketlendi. İlerleyen günlerde sistemin beta aşamasından çıktığında nasıl çalışacağını ise hepimiz merakla bekliyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak