iCloud ve iTunes Güvenlik Açığı

iCloud ve iTunes Uygulamalarındaki Ciddi Güvenlik Açığı

Apple'ın en çok kullanılan uygulamaları arasında şüphesiz ki iCloud ve iTunes uygulamaları başta gelecektir. Ancak bugün aldığım habere göre görüyorum ki bu uygulamalarda bir güvenlik açığı mevcut durumdaymış. Her ne kadar bir süredir Apple ürünü kullanmıyor olsam da yine de Apple seven takipçilerimiz için bu konuya değinmek istedim. 

Sık kullanılan uygulamalarda bulunan açık sayesinde art niyetli bazı kişiler cihazlarınıza erişim sağlayabiliyorlar. Konu hakkında uzman kişiler araştırmalarını sürdürmekte. Şimdilik bir uygulama üzerinden elde edilen açık ile birlikte cihazlarınıza zararlı yazılımlar ekleniyor. Yapılan çalışmalarda öncelikli olarak açığın Bonjour servisinin eski sürümünden kaynaklandığı tespit ediliyor. 

Bonjour herhangi bir antivirüs programı ile de zararlı yazılım olarak görünmüyor. Apple'ın güncelleme uygulaması olduğundan dolayı da kullanıcılar şüphelenmeden cihazlara yazılım indirebiliyor. Bu şekilde kolaylıkla kötü amaçlı kişilerin cihazlarınıza erişimi sağlanabiliyor. 

Bonjour servisi, iTunes ve iCloud uygulamaları kaldırılsa bile çalışmaya devam edebiliyor. Bu yüzden sorunu kökten çözmek için direkt olarak Bonjour uygulamasını cihazınızdan kaldırmak sorunu ortadan kaldıracaktır. Apple, güvenlik açığını kaldırdığı güncellemeyi yayınladı. Ancak eski sürüm yüklü olan cihazların yine de Bonjour uygulamasını kaldırmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak