Twitter CEO'sunun Hesabı HacklendiTwitter'ın hem kurucusu hem de CEO'su olan Jack Dorsey'in hesabı dün gece hacklendi. Twitter'ın güvenlik açıklarından faydalananarak saldırıda bulunan grubun ismi ise Chuckle Squad.


Bir grup bilgisayar korsanu dün gece Twitter'ın kurucu CEO'su Jack Dorsey'in 4.2 milyon takipçili hesabına illegal yollardan erişti. Bu hesapta kendi grup sayfalarının tanıtımı yapmaları ise büyük şaşkınlığa yol açtı. Hesap 15 dakika gibi kısa bir sürede tekrar kontrol altına alındı. Ancak bu olayın yaşanması, telefon tabanlı onay sisteminin ve diğer güvenlil önlemlerinin de yeterli olmadığını gözler önüne serdi.

Hesap Nasıl Hacklendi?

Twitter'ı yakından takip edenler, CloudHopper isimli hizmeti kesinlikle biliyorlardır. Bu hizmet sayesinde, internet olmadan sadece SMS ile Tweet atabilmemizi kapsayan bir özellik. Bir süre önce Twitter tarafından satın alınan bu özellik sayesinde kendilerine Chuckle Squad diyen bir grup Jack Dorsey'in hesabını ele geçirebildi.
Grubun "SIM Hackleme" diye tabir edilen yöntemler sayesinde Jack Dorsey'in hesabını ele geçirebildiği öne sürülüyor. Bu olay da bizlere gösteriyor ki aslında Twitter üzerinde hâlâ güvenlik açıklarına rastgelinebiliyor.

Bu Jack Dorsey için İlk Değil !

Chucklig Squad senelerdir bu yöntem ile bazı saldırılara imza atan bir grup. "SIM Hackleme" ise yine senelerdir bilinen bir açık. Ancak yine de bu durum konusunda herhangi bir önlem alınamaması üzücü.
Jack Dorsey'in Twitter hesabının ele geçirilmesi ise ilk lez olmuyor. 3 sene önce bir güvenlik firması da "Güvenlik Testi" adı altında yaptığı saldırılarda benzeri bir şekilde kendi güvenlik sayfalarına bağlantı sağlamıştı. Bu durumlar milyonlarca dolar değerindeki önde gelen sosyal medya sitelerinden birisi olan Twitter için oldukça üzücü. Umarım yakın zamanda güvenlik açıklarından arındırılmış daha güzel bir Twitter görebiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak