Telefon ile Düşük Işıkta Daha İyi Fotoğraf Çekmeniz için Öneriler


Akıllı telofonlarımız ile düşük ışıkta fotoğraf çekmek bazen çok büyük bir sorun haline gelebiliyor. Düşük ışıkta çekilen fotoğraflar ya istediğimizden karanlık ya da oldukça flu bir şekilde kaydedilebiliyor. Telefon üreticileri her ne kadar hem donanımsal hem de yazılımsal çalışmalar yapsada bunlar bazen yeterli olmayabiliyor. Sizlere düşük ışıkta daha iyi fotoğraflar çekilmesini sağlayan bir kaç öneride bulunarak daha kaliteli sonuçlar almanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Gece Modu Kullanımı

Telefon üreticilerinin yazılımsal olarak düşük ışıkta kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlamak için geliştirilen bu özellikleri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Genel olarak "Gece Modu" olarak adlandırılan bu özelliği, farklı telefon markaları farklı isimlendirmeler de bulunabiliyor. Misalen Samsung "Bright Night", Google ise "Night Sight" olarak isimlendirebiliyor. Genel olarak bu modun kullanımı düşük ışıkta daha kaliteli çekimler yapmanızı sağlıyor.

Taşınabilir Işık Kaynakları Kullanın

Çoğu telefonda düşük ışıklı ortamlarda çekim kalitesini arttırmak amacıyla flaş bulunmakta. Ancak telefonlarsa dahili olarak bulunan flaşlar, fotoğraflarda keskin vurgulara sebep olabiliyor. Bunun yerine taşınması kolay ancak büyük işler görebilecek LED ışıklar daha kaliteli çekimler yapmanızı sağlayabilir.

Manuel Ayarları Keşfedin

Çoğu akıllı telefon varsayılan olarak otomatik ayarlar ile çekim yapar. Ancak bu çekim ayarlarınu manuel olarak da ayarlamanız mümkündür. Kameranın bazı özelliklerini tıpkı profesyonel fotoğraf makinelerinde ki gibi değiştirme imkânınız vardır. Ancak ideal ayarları keşfetmek biraz uğraştırabilir.

RAW Halini Kullanmak Faydalı Olabilir

Piyasaya son çıkan telefonlarda RAW uzantılı dosyalara erişim ayarlanabiliyor. Bu uzantı fotoğrafın yazılımsal ayarlar ile işlenmemiş ham hâlini bizlere sunuyor. Bu şekilde çok daha detay içeren fotoğraflar elde etmek mümkün. Düşük ışıklı ortamlarda özellikle gölge ayarlamaları yapabilmek için bu uzantı oldukça faydalı oluyor.

Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Kullanın

Akıllı telefonların uygulama mağazalarında artık onlarca kaliteli fotoğraf düzenleme uygulaması bulunmakta. Bu uygulamalar sayesinde isterseniz önceden belirlenmiş hazır ayarlar ile isterseniz de manuel olarak fotoğraf ayarları ile oynayarak kaliteli fotoğraflar elde etmeniz mümkün kılınıyor. Bilinçli bir şekilde kullanımı bizler de öneriyoruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak