Google Chrome Tarayıcısında Ciddi Güvenlik Açığı Keşfedildi


Milyonlarca internet kullanıcısı tarafından tercih edilen Chrome tarayıcısında ciddi bir güvenlik açığı olduğu keşfedildi. Google, bu açığın kontrol altına alındığını ancak masaüstü tarayıcı kullanıcılarının zaman kaybetmeden güncelleme yapması gerektiğini belirtti.

Söz konusu internet programları olduğunda her daim bir güvenlik açığından söz etmek mümkün olabiliyor. Bu güvenlik açıkları büyük firmalara olan güveni zedeleyebildiği gibi daha küçük çaplı firmaları bitirme eşiğine getirebiliyor. Bu sefer söz konusu olan güvenlik açığının varlığı Google firmasını etkiledi.

İnternet devi Google'ın bir çok internet programı ve uygulaması bulunmakta. Bu uygulamar arasında belki de dünya çapında en çok kullanılan tarayıcı olan Chrome'da bulunmakta. Google tarafından açıklanan bilgilere göre Chrome tarayıcısında, bilgisayar korsanlarının hedef bilgisayarda istediği kodu istediği zaman çalıştırabileceği bir açık tespit edildi.

Bilgisayar korsanları bu açığı kullanarak hedef bilgisayarı kötü amaçla hazırlanmış bir web sitesine yönlendirebiliyor. Bu web sitesinden aldığo kötü amaçlı kodlar ile bilgisayarda tam yetkili kullanıcı hesabı dahi oluşturulabiliyor. Açık sayesinde bilgisayardaki veriler üzerinde oynama yapılabildiği gibi aynı zamanda istenildiği gibi veri girişi de yapılabiliyor.

Söz konusu açıktan Chrome masaüstü sürümlerinin hepsinin etkilendiği açıklandı. Ancak iOS ve Android mobil tarayıcılarının bu açıktan etkilenmediği söylenenler arasında. Ayrıca Google kısa süre içerisinde açığı kontrol altına aldığını da bildirdi. Ancak tüm masaüstü kullanıcılarının güncelleme yapmalark gerektiğinin de altını özellikle çizdi. Google Chrome güncellemeyi otomatil olarak yapacaktır. Ancak bunun için bilgisayarınızı internete bağlamanız gerekecektir. Her ihtimale karşı tarayıcınızın güncel olıp olmadığını "Chrome Ayarlar" seçeneğinden kontrol etmenizi öneriyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak