YouTube Çocukları Hedefleyen Politika Değişikliğine Gidiyor

Bilindiği üzere artık YouTube çocukların vaktinin hiç de azımsanamayacak kısmını harcadığı bir platform halini aldı. Özellikle çizgi film karakterlerini kullanarak çocukları kendi kanallarına çeken animasyoncular, bazen çocuklara kötü mesajlar veren videolar hazırlayabiliyorlardı. YouTube yeni yaptığı güncelleme ile bu videoları kaldıracağını duyurdu.


YouTube piyasasını takip edenler biliyordur, önde gelen video platformu senelerdir çocukları olumsuz etkileyebilecek videolar konusunda eleştiriler alıyordu. YouTube özellikle çocukları hedeflediği politika değişikliğini çok fazla ses getirmeden bu hafta sonu resmi forum adresinde duyurdu. Konuyla ilgili olan videoları aslında YouTube üzerinden bulmak o kadar da zor değil. Milyonlarca izlenim alan ve binlerce sosyal medya paylaşımı olan bu videolarda ünlü çizgi film karakterlerinin veya bunlara benzer karakterlerin kullanılıyor oluşu, çocukların ilgisinin bu videolara kaymasına sebep olabiliyor. Yapılan politika değişikliği ile birlikte bu tarz komplo teorileri ve şiddet içerikli mesajlar veren videoların çocukları olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

YouTube’un Hedeflediği Video Türleri

  • Özellikle “çocuklar için” etiketinin yer aldığı ancak enjekte edilen iğnelerin her aldığı olumsuz mesajlar verebilecek videolar
  • Videonun başlığında, açıklama kısmında veya içeriğinde ölüm, şiddet, cinsellik gibi yetişkinlere hitap edecek olan ancak yapısal olarak çocukların ilgisini çekebilecek videolar
  • Yine aynı şekilde videonun açıklama, başlık veya içerik kısmında argo, küfür gibi olumsuz içeriklerin yer aldığı ancak “çocuklar için” etiketi kullanılarak yayınlanan videolar.
 YouTube’ un bu politika değişikliği yetişkin içerikli kullanıcılar için geçerli değil. Özellikle çocukları hedef alan ancak olumsuz etki yaratabilecek videolar hedefleniyor. Böylece çocukların daha güvenli bir YouTube ortamında vakit geçirmesi planlanıyor.

Forumda yapılan bildiri ile bu tarz videoları barındıran kanalların “çocuklar için” gibi etiketler ve açıklamalarda bulunmaması ve özellikle yetişkinlere yönelik içerik olduklarını belirtmeleri konusunda kanallar uyarıldı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak