Meizu’nun Yeni Flyme 8 Arayüzü YayınlandıMeizu kullanıcıları için geliştirilmiş olan yeni arayüz Flyme 8, resmi olarak yayınlandı. Daha önce yayında olan Flyme 7'nin neredeyse her noktasında değişiklik yapan firmanın, bu arayüz ile olumlu geri dönüşler almayı planladığı biliniyor.

Google kaynaklı Android işletim sistemi, bilindiği üzere açık kaynak kodlu yapısı sayesinde geliştirilebilir ve özelleştirilebilir bir yapıya sahip. Android'in bu özelliği sayesinde telefon üreticileri de istedikleri gibi özelleştirmeler yaparak kullanıcılara yeni arayüzler sunabiliyorlar. Açıkçası bu özelleştirilmiş arayüzler kullanıcılar tarafından da oldukça beğeni ile karşılanıyor.
Android'in bu özelliğini kullanarak kullanıcılarına kendine özgü arayüz sunan firmalardan birisi de Çin kökenli Meizu firması. Firmanın kendine özgü geliştirdiği arayüzün ismi "Flyme" ismine sahip. Son olaram piyasadaki güncel telefonlarında "Flyme 7" arayüzünü kullanan firma, bu arayüz üzerinde neredeyse her alanı değiştirerek "Flyme 8" arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Yaklaşık olarak 1.5 yıldır geliştirilen arayüzün biraz da detaylarına inelim.

Uzun süredir geliştirilen arayüzde komple bir değişikliğe gidilmesi kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmış gibi görünüyor. Flyme 8'in genel olarak tasarımında "Alive Design" isimli konsept kullanılıyor. Bu tasarımda ağırlıklı olarak beyaz rengi görmek mümkün. Aynı zamanda yeni arayüzde "yazı büyüklüğü, satır aralıkları vb." gibi alanlarda değişiklik yapılabilecek bir ızgara sistemi de mevcut. Neredeyse her alanda farklı efekt seçenekleriyle gelen arayüz, aynı zamanda hava durumu gibi uygulamalarda gece modunu da destekleyerek kullanım kolaylığı yaratma amacı güdüyor.

Yeni Simge Paketi

Meizu'nun tasarım ile ilgili yaptığı geliştirmeler bunlarla sınırlı kalmıyor. Kullanıcılara daha zevkli bir kullanım sağlamak amacıyla, daha dinamik renk seçenekleri ile gelen yeni bir simge paketi ile birlikte geliyor. Ayrıca bu simge paketi istenildiği takdirde üçüncü parti yüklenen uygulamalarda da kullanılabiliyor.

Sesli Asistan "Aicy Assistant"

Flyme 8 güncellemesi ile birlikte gelen en büyük özelliklerden birisi "Aicy Assistant" olsa gerek. Bu özellik sayesinde sesli bir şekilde telefonda arama yapma, mesaj gönderme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Daha geliştirilme aşamasında olan özellik şuanda sadece 20 kadar komut ile işlem yapabiliyor.

Performansda İyileştirmeler

Meizu, arayüzü geliştirirken performansı da unutmamış. Flyme 8 ile telefonların hızları oldukça arttırılmış görünüyor. İki yüz üstünde optimizasyon ile performans konusunda oldukça iddialı bir giriş yapılacak gibi görünüyor.

Tabi Flyme 8 ile birlikte gelen geliştirmeler bunlarla sınırlandırılmıyor. Kullanıcılara eğlenceli bir sanal gerçeklik hizmeti de geliştirilmiş durumda. Ayrıca oyun modu için aramaları engelleme gibi özellikler ile birlikte daha keyifli oynayış sağlanabiliyor. Ayrıca özellikle "ebeveyn kontrolü" adı altında yapılan geliştirmeler ile uygulama engeli ve GPS üzerinden güvenilir bir bölge oluşturma gibi özelliklerde geliştirilmiş durumda.
Geliştirilmesi oldukça uzun süren Flyme 8'in 27 adet telefonda kullanılabilir olduğunu belirtmek istiyorum. Aralık ayında ise bölgeler olarak güncelleme ile Flyme 8 kullanıcılara dağıtılacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak