Hangi telefon alınmalı? Samsung Galaxy S10 - Samsung Galaxy Note 10

Akıllı telefon piyasasında amiral gemileri ile yer almaya çalışan Samsung’un son telefonu Galaxy Note 10 geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Son telefon olan Samsung Galaxy S10’dan amiral gemi bayrağını devralan bu telefon için akıllarda soru işaretleri mevcut.Akıllı telefon piyasasında sürekli olarak yeni modellerin çıkması, telefonunu değiştirmek isteyenlerin kafasını karıştırabiliyor. Özellikle son zamanlarda oyunu Samsung’dan yana kullananların bu iki telefon arasında kararsız kaldığı görülüyor. Bizler de Samsung Galaxy S10 tercih etmek isteyenler için telefonun hâlâ alınabilir olduğunu kanıtlayan bir kaç maddeye değinmek istedik.

Telefon Fiyatı

Akıllı telefon satın alacak kişilerin tercih yapmasındaki en büyük etken her zaman fiyat olmuştur. Zira telefonun fiyatı diğer özelliklerini de etkileyebilecek yapıda bir etkendir. Bu yüzden biz de öncelikli olarak fiyat konusuna ufaktan bir değinmek istedik. Şuanda güncel olarak Samsung Galaxy S10 Türkiye satış fiyatı 6.850 TL’dir. Samsung Galaxy Note 10 ise 9.900 TL olarak satışa sunulmuştur. İki telefon arasında gerçekten çok büyük bir fark mevcut. Bu da tercih sebebini kesinlikle etkileyecektir.
Telefonların plus modelleri fiyat karşılaştırmasına dahil edilmemiştir.


Ekran Boyutları

Karşılaştırmamıza ekran boyutu ile devam etmek istiyorum. Amiral gemisi olan Samsung Galaxy Note 10 6.3 inç AMOLED ekrana sahipken, Samsung Galaxy S10 ise 6.1 inç AMOLED ekrana sahip bulunmakta. Ekran boyutunun büyük olması bazı kullanıcılar için avantaj haline gelebiliyor. Ancak bizler bir telefonun tek elle kullanımını da göz önünde bulunduracağımızdan 6.3 inç değerini biraz fazla buluyoruz. Teorik olarak sadece 0.2 inç daha büyük ekran sahip. Ancak bu değer telefonları elinize aldığınızda çok daha fazlaymış gibi bir his uyandırıyor.

Ön Kamera

Burada ön kameranın çekim kalitesi haricinde, kameranın ekran üzerindeki konumuna değinmek istiyoruz. İki telefon modelimizde de ön kamera ekran üzerinde bulunuyor. Ancak Samsung Galaxy S10’da ekranın sağ üst köşesinde konumlanmış olan ön kamera, Samsung Galaxy Note 10 modelinde ekranın tam ortasına konumlandırılmış biçimde yer alıyor. Kameranın tam ortada yer alması özellikle tam ekran olarak kullanımda (video seyretmek, oyun oynamak vb.) sıkıntılar çıkartabiliyor.

Batarya Kapasitesi

Samsung Galaxy S10’da toplamda 3.400 mAh kapasiteli bir batarya bulunmakta. Samsung Galaxy Note 10’da ise 3.500 mAh kapasiteli bir batarya var. Genel kullanımda 100 mAh bir fark çok da önemli değil diyebiliriz.
Kameralar
Karşılaştırdığımız iki telefonda da kamera donanımlarında neredeyse aynı teknolojiler kullanılmış durumda. Telefonlarımızda geniş açılı 12 MP lens, 16 MP ultra geniş açılı lens ve 10 MP ön selfie kamerası bulunmakta.

İşlemci Performansı

Samsung Galaxy S10 ve Samsung Galaxy Note 10 arasında peformans olarak çok bariz farklar bulunmuyor. Bu durumun başlıca sebebi ise iki telefonunda Qualcomm Snapdragon 855 işlemciye sahip olmasıdır. İki telefon da 8 GB RAM seçeneği ile gelmekte. Ayrıca aynı işletim sistemlerine sahip durumdalar. Galaxy Note 10 çok daha yeni işlemci yonga setlerine sahip. Ancak bu durum şuan için performansda çok da bir fark oluşturmuyor.

S Pen Durumu

Bilindiği üzere “S Pen” sadece Note serileriyle birlikte gelmekte. Gerçekten güzel bir araç olmakla birlikte, kullanımına alışıldığında harikalar yaratabiliyor. Ancak araştırmalara göre kullanımı o kadar da fazla görünmüyor. Bu durumda kendinize “Gerçekten S Pen’e ihtiyacım var mı?” sorusunu yöneltmelisiniz.

Kulaklık Girişi

Samsung Galaxy S10’da kulaklık girişi bulunmakta. Ancak Samsung Galaxy Note 10’da kulaklık girişi bulunmamakta. Özellikle eski 3.5 mm jak bulunan kulaklık sevenler ve vazgeçemeyenler için S10 tercih etmek oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak