2019 İnternet Kullanım İstatistikleri TÜİK Tarafından Açıklandı

TÜİK, 2018 ve 2019 yıllarını kapsayacak olan Türkiye’de ki internet kullanımını içeren yeni bir araştırma yayınladı. Yapılan bu araştırmaya göre , Türkiye’nin internet kullanımında artış meydana gelmiş durumda.
Günümüzde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının artması ile birlikte artık internet her anımızda yanımızda bulunuyor. Durum böyleyken internet kullanımının giderek artması zaten beklendik bir durum. TÜİK ise bu durumu istatistiksel olarak inceleyerek beklenileni istatistiklerle anlattı.


Yapılan araştırmada ayrı kategorilerde internet kullanımı detaylı bir şekilde ele alınmış durumda. İstatistikler ise Türkiye’de ki internet kullanım ivmesi yukarıya doğru artış göstermiş durumda. İstatistiklere göre Türkiye’de erkeklerin internet kullanımı %82.8 iken kadınların %68.9’u internet kullanıyor. Genel olarak ise halkın %75’i internet kullanıyor. Yaş baz alınarak yapılan çalışmada 16-74 yaş aralığındaki internet kullanımı geçen sene %72.9 iken bu sene ise bu oran %75.3’e yükselmiş durumda. Araştırmada en dikkat çekici olan istatistiklerden bir tanesi evlerde internet kullanımı alanındakiydi. Geçtiğimiz sene internet kullanan ev oranı %83.8 olarak açıklanmıştı. Bu yıl ise tam olarak 5 puan arttırarak %88.3 gibi bir oran açıklandı.

Yapılan araştırmada farklı konularda ele alınan istatistiklerde mevcut. Bunlara da biraz değinmek istiyorum. Türk milletinin %52 gibi bir kısmı resmi internet sitelerini ziyaret ediyor. Ayrıca erkeklerin kadınlara göre internetten daha çok alışveriş yaptıkları da istatistikler arasında yer alıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak