WordPress ile Ücretsiz Blog AçmakBlog serisinin bu yazısında basit olarak Wordpress sistemine değineceğiz. Wordpress, şuanda en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olması dolayısıyla önem teşkil etmekte. Bu yüzden üzerinde fazlaca durmayı düşünüyorum.


 WordPress, PHP yazılım dili ile kodlanmış ve MySQL veritabanı sistemini kullanan bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. Dünya çapında birçok geliştirici ücretsiz olarak sistemi sürekli olarak güncellemektedir.
 WordPress, web sitelerin %30 gibi büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yüzden internet dünyasında önem teşkil eden bir yazılımdır. Biz de bu konu üzerinde biraz durarak sizleri bilgilendirelim istedik.

 #  WordPress ile Neler Yapılabilir?

 WordPress, aslında çıkış olarak blog siteleri için geliştirilmiş bir yazılımdı. Ancak esnek ve bir çok arama motoru tarafından uyumlu yapısı ile "Open Source" camiasının dikkatini çekti. Uzun yıllar geliştirmeler alarak kullanım alanı oldukça genişletildi. Şuanda portal, blog, forum, haber, video, oyun vb. bir çok web sitesinin alt yapısını oluşturmaktadır. 
 WordPress için kullanılmak üzere bir çok ücretli/ücretsiz eklenti ve tema bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu olması dolayısıyla tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi bazı özel uygulama ve temalara ulaşmak için belli ücretler ödemeniz gerekmektedir. 

 #  WordPress Blog Nasıl Açılır? 

 WordPress blog açmak aslında oldukça basittir. WordPress.com üzerinden aynen daha önceki "Blogger ile Ücretsiz Blog Açmakyazımda olduğu gibi kayıt olarak ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Tabi burada verilen hizmet oldukça kısıtlı. Bazı özelliklere erişebilmek için ücretli üyelik satın alınması isteniyor. En son kendi alan adınızı kullanabilmek için bile ücretli üyelik isteniyordu. Bu yüzden eğer ücretli bir şekilde WordPress blog açma gibi bir amacınız varsa burayı kullanmanızı önermiyorum. Bunu sadece WordPress yapısını incelemek amaçlı bir deneme hesabı olarak kullanmanız benim şahsi önerimdir. WordPress için ücretli bir blog açmak için önerdiğim yolu bir sonraki yazımda sizlere anlatacağım. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) Olmak