Blog Nedir ? Blog Yazarlığı (Blogger) OlmakGünümüzde internet oldukça yaygınlaşmış durumda. Telefonlarımızdan televizyonlarımıza kadar internet ile içeriklere erişim sağlar durumdayız. Sosyal medyanın da gelişmesi ile artık bir çok kişi kişisel olarak bu geniş dünyaya içerikler katabiliyor. Blog açmak ise kendinizi internet dünyasında ifade etmenin belki de en güzel yöntemlerinden birisidir. Blogger kategorimiz altında bloglar ile ilgili geniş çaplı yazılar yayınlayacağız. Umarım tüm blogger ve blog sahibi olmak isteyen kişilere faydalı olacaktır.


 Blog, web tabanlı bir paylaşım aracıdır. Aslında "weB-Log" kelimelerinin kısaltılmış halidir. İnsanların bilgi, düşünce, deneyim, fotoğraf, video vb. gibi bir çok konularını internet dünyasında başka kişilerle paylaşmak amacıyla oluşturulmuş web siteleridir. Blog yazarlığı yapanlara ise "Blogger" denir.
 Bazıları web sitesi ile blog arasındaki farkı merak etmekteler. Aslında blog da bir web sitesidir. Ancak web sitelerinin kendi aralarında adlandırıldığı basit bir ayrışma vardır. Mesela forum siteleri daha çok bazı konular üzerinde tartışma ağırlıklı siteler olmasına karşın, portal siteleri daha çok haber içeriklerini paylaşmak için uygundur. Blog ise daha çok kişisel amaçlı kullanılmaktadır. Ancak günümüzde artık bir çok kurumun da blog sayfası mevcuttur.

 Blog açmak aslında oldukça kolaydır. Web tabanlı bir yazılım dili biliyorsanız kendi blog yazılımınızı hazırlayabilirsiniz. Ancak blog sahibi olmak için illa ki bir yazılım dili bilmeniz gerekmiyor elbette. Blog oluşturmak için hazır içerik yönetim sistemleri (CMS) bulunmakta. Bunları kullanarak kolay bir şekilde blog sahibi olunabilir.
 Blog sahibi olabilmek için cüzi miktarlarda ücret ödeyebilir veya ücretsiz olan birçok hizmetten faydalanabilirsiniz. Sonraki yazılarımda blog sahibi ve blogger olabilmeniz için gerekli olan bilgilere yer vereceğim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

WordPress ile Ücretsiz Blog Açmak